Knihy o lásce, které zachraňují vztahy

18.10.2020

Vztahy, láska, partnerství.... není snad větší oblast inspirace na světě na písně, básně, filmy a knihy. Tolik krásných emocí, radostí a zážitků, když vztahy vzkvétají, jsou harmonické a plynou. Svět je krásné místo k žití. A tolik beznaděje, zlosti a zoufalství, když se zaseknout a dohání nás k šílenství. Svět je hnusné místo k žití. Znáte to?


Dneska se s Vámi chci podělit o knihy, které zásadně ovlivnili můj pohled na vztahy a které moc doporučuji mít v knihovně. Věděli jste, že každý máme jiný jazyk lásky? Nebo budete mít štěstí a mluvíte stejným jazykem lásky jako ten druhý, ale to byste pravděpodobně nečetli můj článek. 


5 jazyků lásky

Gary Champan je vztahový terapeut celý svůj život a vypozoroval, že k němu chodí také lidé, kteří se sice milují, ale vypadá to, že mluví každý jinou řečí a navzájem si nerozumí. Začal tento fenomén více zkoumat a přišel na 5 druhů vyznání lásky na které naše srdce slyší. 


Tento test si buď uděláte na jeho stránkách https://www.5lovelanguages.com/ v angličtině anebo si přečtěte knihu a odhalíte ho v průběhu. Nebudu prozrazovat více, ať jste zvědaví :).  Ale zásadně vám to ovlivní život, když to s partnerem odhalíte a začnete žít. 

Vztahy a Mýty

A druhá kniha je od vynikajícího a nekonvenčního vztahového terapeuta, Jana Vojtka. Objevila jsem ho nedávno a doporučuji shlédnout video v DVTV zde, které  už je tak velmi obohacující.

Nicméně kniha je velice obsáhlá a neguje mýty, které si, troufám říci, skoro všechny (hlavně tedy asi ženy) máme. Např: "s tím pravým partnerem se nehádáme, protože je to osudová láska a ta je dokonalá bez překážek a potíží", "partner mě má činit šťastnou a uspokojovat mé potřeby a když ne, tak mě doopravdy nemiluje a něco je špatně".  

Jan Vojtko a jeho kniha Vztahy a Mýty hází zodpovědnost hezky zpátky k nám samým, vrací zodpovědnost do našich rukou - k sebepoznání a osobnímu rozvoji. Vynikající kniha, která by neměla chybět v knihovně každého člověka, který chápe, že vztahy a láska jsou to nejcennější co  v životě máme.

 No a kdyby vám to bylo přece jen málo a možná už jste v zoufalé situaci se svým protějškem, tak zde je odkaz na sekání se mnou, kde Vám můžu pomoct. Mentorink


S láskou Kristýna